2025. 05. 14. Bonifác napja van

Beszámoló a 7a és 7g közös erdélyi útjáról - Határtalanul 2024

Beszámoló a 7a és 7g közös erdélyi útjáról - Határtalanul 2024

Iskolánk diákjai és kísérőik a Határtalanul! Program keretében különleges közösségépítő túrán vettek részt 2024. május 27. és 31. között, amelynek célállomása a varázslatos csángóföld volt, Románia hegyvidékein. Az utazás célja az volt, hogy élményeken, közös tevékenységeken keresztül erősítse a résztvevők közötti kapcsolatokat, miközben megismerik a határon túli magyar kultúrát, hagyományokat és természeti értékeket. Beszámoló a Részletekben.

A program első napján a korai indulást követően a csoport Ártándnál lépett át a határon, majd Erdély festői tájain keresztül haladt tovább. A Király-hágónál tartott rövid pihenő után Kolozsvár, Szováta, Székelyudvarhely és Csíkszereda érintésével érkeztek meg a gyimesi szerpentineken át a bájos Bükklokára, a Piposz birtokra, ahol valaha Magyarország keleti határa húzódott. Itt igazi csángó fogadtatás várta a résztvevőket: zenés-táncos est, közös mulatság a helyiekkel, nevetés és ismerkedés. Már az első este megvalósult a közösségépítés célja: az élmények azonnal közelebb hozták egymáshoz a fiatalokat.

A második napon izgalmas terepjárós kaland vette kezdetét, mely során az Unimagos vidékének erdeit és mezőit fedezték fel. Egy idilli tisztáson, tábortűz mellett, családias hangulatban fogyasztották el ebédjüket. A délután a hegyi pásztoroknál telt: a diákok megismerhették a juhsajt, túró és orda készítésének hagyományait, majd ízelítőt is kaptak a helyi finomságokból. A napot kerékpáros kirándulás zárta, ahol a birtok környékének vadregényes ösvényeit járták be két keréken.

A harmadik nap a történelem jegyében telt. A résztvevők ellátogattak Gyimesbükkre, ahol megálltak az ezeréves határnál, majd felsétáltak a Rákóczi-vár romjaihoz. A kilátás pazar volt, a történelmi emlékhelyek mély benyomást tettek mindenkire. Később skanzeneket, vízeséseket és tájházakat kerestek fel, majd a Deási panzióban egy különleges beszélgetés során hallhattak a csángók múltjáról és jelenéről. A Szent Erzsébet Líceumban és a Sziklára Épített Házban Berszán atya mesélt az iskola küldetéséről, a gyerekekről és az ott élők mindennapjairól. Délután barátságos focimeccsre került sor a helyi diákokkal, ahol sok nevetés, közös élmény és új kapcsolatok születtek. Aki nem futballozott, lovaglásra vagy újabb biciklitúrára indulhatott.

A negyedik napon vezetett túra következett a közeli fenyvesek és lombos erdők között, ahol a líceum diákjaival együtt gombát, bogyós gyümölcsöket és gyógynövényeket gyűjtöttek, miközben sokat tanultak a természetvédelem fontosságáról is. Aki más programot választott, biciklizhetett vagy lovagolhatott a birtokon. Délután a helyi pékségbe látogattak, ahol betekintést nyerhettek a híres "vert" kenyér készítésébe, és frissen sült, illatos kemencés süteményeket is kóstolhattak. Az utolsó este különösen meghittre sikerült: közös vacsora és élmények megosztása zárta le a napot.

Az ötödik nap reggelén eljött a búcsú ideje. A résztvevők szívükben számtalan emlékkel, új barátságokkal és elmélyült közösségi élményekkel gazdagodva indultak haza. A gyimesi kaland több volt egyszerű kirándulásnál egy valódi belső utazás is volt, ahol a közösség, a természet, a kultúra és a történelem különleges egységet alkotott. Ez az öt nap biztosan mindenkiben mély nyomot hagyott, és új fejezetet nyitott a páduais diákok történetében.

  Kapcsolat

Páduai Szent Antal Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola

OM azonosító: 032450

Cím: 2081 Piliscsaba Béla király útja 72.

Tel: 26/375-322

Email: titkarsag@paduai.hu

Adószám:18669134-2-13

Bankszámlaszám: 11101404-18669134-36000001

Süti beállítások